Přednáška
Na programu: 17.6.2022, 13:00, Sál 312
Korektivní emoční zkušenost (dále KEZ) je jedním z účinných faktorů psychoterapie. Její navozování je tradičně situováno do dyády terapeut – klient, resp. mezi členy terapeutické skupiny. V Pesso Boyden psychomotorické terapii je KEZ přemístěna z interpersonálního uspořádání do hypotetické, fiktivní reality, která je ztvárňována scénickými postupy (připisování symbolického významu prostoru terapeutické místnosti, objektům, tělesnému doteku, pohybu, přímé řeči, aktérům v rolích).
Scénické postupy jsou v psychoterapii využívány po desetiletí v rámci praxe řady psychoterapeutických škol. Při jejich provádění hraje tradičně klíčovou roli terapeutova intuitivnost a improvizace. PBSP používá těchto nástrojů naopak kontrolovaně, postupně a cíleně, s naprostým vyloučením improvizace. Jasná definovanost intervencí, zdá se, umožňuje ověřování jejich účinnosti na rigorózní metodologické úrovni.
V přednášce provedu krátkou historickou sondu napříč příbuznými psychoterapeutickými školami využívajícími dramatické a tělesně kontaktní postupy, nastíním relevanci pojmu scéničnost a zmíním osobitý vklad PBSP do způsobu navozování KEZ.
Dále popíši výzkum, v němž jsem klinicky zjevnou účinnost scénických postupů ověřoval za rigorózních experimentálních podmínek v rámci doktorského studia na FFUK. Seznámím auditorium s výsledky výzkumu a načrtnu další výzkumné možnosti, které by se mohly otevřít s využitím metodologie vycházející z logiky intervencí, jak je zavedla PBSP.
Autor: Mgr. Jan Siřínek, Ph.D.
Klinický psycholog a certifikovaný PBSP terapeut. Kromě klinické praxe v Praze 6 je od roku 2012 hlavním asistentem mezinárodního trenérského týmu, který vede výcvik v PBSP v ČR. V rámci výcviku zároveň působí jako mentor a výcvikový terapeut. Usiluje rovněž o další rozpracovávání metody, rozšiřování aplikačních možností a jejich výzkumné ověřování. Od roku 2013 je předsedou České asociace PBSP, kterou v roce 2009 spoluzakládal.