Porucha struktury rodiny jako jeden ze zdrojů transgeneračně přenášených traumat a mikrotraumat (L. Trapková, V. Chvála, )

Přednáška

Na programu:

Vzorce nám umožňujú zautomatizovať a tým zrýchliť terapeutickú prácu zameranú na telo – čiže psychosomatickú terapiu. Ale nie všetci pacienti sú trpezliví, hlavne nie s našou interpretáciou ich ochorenia. A keď sa neshodneme vzniká chaos / neporiadok. Nie je jasné, na čo poukazuje choroba (stav telesnej, sociálnej a duševnej (a ev. aj duchovnej) nepohody), resp. ak pacient neprijme nám známy vzorec, tak ani on ani my nevieme odhadnúť význam / zmysel toho chaosu. Procesorientovaná Psychológia ponúka kopu jednoduchých techník a postojov, ktoré umožnia orientáciu na ceste do neznáma. Táto prednáška ponúkne úvod a niekolko príkladov na ochutnávku metódy.

Autor: PhDr. Ludmila Trapková , MUDr. Vladislav Chvála

MUDr. Vladislav Chvála, PhDr. Ludmila Trapková

MUDr. Vladislav Chvála

Vladislav Chvála, nar. 1952, působí ve zdravotnictví od r. 1978, nejprve jako ženský lékař a porodník, později sexuolog specializovaný na rodinnou terapii a psychosomatickou medicínu.  Založil Středisko komplexní terapie psychosomatických poruch v Liberci a od r.1989 vede zdejší tým lékařů, psychologů a rehabilitačních pracovníků. Prosazuje rodinnou terapii do zdravotnictví, především na poli psychosomatické medicíny. Společně s Ludmilou Trapkovou založili Institut rodinné terapie a psychosomatické medicíny v Liberci (LIRTAPS), ve kterém   vedou výcvik systemické rodinné terapie orientovaný na narativní terapii modifikovanou vlastním konceptem, ve kterém je rodina chápána jako sociální děloha, a separace přirovnávána k sociálnímu porodu. Je lektorem, supervizorem a organizátorem rodinné terapie v České republice. Člen Společnosti psychosomatické medicíny ČLS JEP a předseda výboru ve 2. volebním období. Zakladatel a šéfredaktor Psychosomu, odborného časopisu psychosomatické medicíny.

PhDr. Ludmil Trapková

Vystudovala Fakultu tělesné výchovy a sportu (obor tělesná výchova – matematika) a později též Filozofickou fakultu UK (jednooborovou psychologii).

Pracuje jako dětská klinická psycholožka, psychoterapeutka a rodinná terapeutka v Praze a v Liberci. 0d 1975 na ambulanci dětské psychiatrie, od 1992 priv. praxe. Vyučuje rodinnou terapii a je supervizorkou rodinné terapie. Jedna ze zakladatelů Institutu rodinné terapie a psychosomatické medicíny v Liberci, v týmu vedoucích čtyřletého Výcviku v rodinné terapii psychosomatických poruch (6.běh) schváleného pro zdravotnictví.

Pracuje ve výboru Společnosti psychosomatické medicíny (SPM JEP). Členkou Psychiatrické společnosti JEP, Society of Family Therapy (SOFT), Českého institutu pro supervizi (ČIS) a mimořádnou členkou České společnosti psychoanalytické psychoterapie (ČSPAP).

Spolu s MUDr. V. Chválou napsali knihy Rodinná terapie psychosomatických poruch (Rodina jako sociální děloha) (Portál, 2004, nové vydání Praha 2017), Rodinná terapie a teorie Jin-jangu (Portál, 2008, 2016) a ve třech rozhovor s P. Louckou Žena a muž v rodině (Vyšehrad, 2014).

Zaujal vás příspěvek? Sdílejte ho.