Nemoc jako transformace smyslu- význam spolupráce klinického psychologa a fyzioterapeuta po traumatu (D. Fialová, L. Vajčnerová)

Přednáška

Na programu: 16.6.2022, 15:30, AULA

Když se mladý člověk dostane na hranu života a dosavadní mechanismy nestačí na přežití, vynoří se potřeba se podívat na svůj život z větší hloubky. V týmu klinického psychologa, fyzioterapeuta a psychiatra provázíme klienty s takovým tématem údolím stínů, bolesti a uvědomění konsekvencí traumatu v těle i na duši. Pomáháme zahlédnout nové perspektivy v životě pomocí práce s tělovými bloky, náhledem na mnohdy již nefunkční vztahové vzorce, které nás paradoxně udržují v závislosti na nemoci i druhých lidech. Představíme několik kazuistických případů z naší společné práce, kde komunikace jak mezi odborníky, tak společné ladění léčebné cesty s klientem pomáhá zpracovat zásadní životní trauma. Psychoterapie je orientována na práci s emocemi a tělem a vychází z konceptu Gestalt terapie. Při zpracování traumatických událostí oslovujeme zdroje klienta, jeho uvědomění a náhled na vztahové pasti. Pomocí dialogického a experimentálního přístupu klient zažívá nové emoční vztahové zkušenosti, uvolňuje zacyklenou energii traumatu skrz práci s tělem. Fyzioterapie navazuje na terapii a jemnými technikami povoluje blokády těla tak, aby klient zažil uvolnění, nadechnutí, uměl vnímat své tělo a sám pracovat na jeho kondici. Psychiatrická péče pomáhá vyladit medikaci jako další způsob podpory v nejtěžších chvílích procesu klienta.

Autor: Mgr. Darina Fialová a Mgr. Linda Vajčnerová

Mgr. Darina Fialová

Mgr. Darina Fialová

pracuji jako klinický psycholog, psychoterapeut a supervizor. Vedu Ambulanci klinické psychologie v Kostelci nad Orlicí, kde se společně s fyzioterapeutem a masérem snažíme vytvořit léčebný program pro psychosomatické pacienty. Díky výborné spolupráci s rehabilitačními lékaři, psychiatry a pediatry se nám daří nabízet komplexní služby psychoterapie i fyzioterapie a umožnit našim klientům pracovat s emočními procesy i tělem. Gestalt terapie vytváří prostor pro propojení kognitivní, prožitkové a tělové roviny a tím otevírá cestu, jak nahlédnout na bolest skrz osobní proces uzdravení a vývoje. Společná konzilia odborníků pomáhají tento proces reflektovat a klientovi nabízí různé perspektivy vnímání jeho stavu.

Mgr. Linda Vajčnerová

Jmenuji se Linda Vajčnerová. Bakalářský a následně magisterský obor Léčebná rehabilitace a fyzioterapie jsem studovala na Masarykově univerzitě v Brně v letech 1998-2003. V letech 2003-2005 jsem pracovala jako fyzioterapeutka v Orlickoústecké nemocnici, od roku 2005 do současnosti působím v ambulantní praxi v Potštejně a Kostelci nad Orlicí. Od roku 2018 spolupracuji s ambulancí klinického psychologa v péči o pacienty s psychosomatickými poruchami. V terapii se svými klienty nejvíce využívám metody dynamické neuromuskulární stabilizace, prvky jógy, měkké a mobilizační techniky a kineziotaping.

Zaujal vás příspěvek? Sdílejte ho.