Tanečně pohybová terapie v psychosomatice

Během workshopu Vám chceme představit metodu taneční terapie a její využití v psychoterapii lidí s psychosomatickými obtížemi. Tito lidé mají často obtíže s rozlišováním a popisem emocí, jejich vnímání těla je příliš intenzivní nebo naopak limitované. Tanečně pohybová terapie umožnuje kultivovat a rozvíjet tělesné uvědomování a vnímání a nabízí možnost komunikace, která přesahuje verbální sdílení, a dotýká se preverbální oblasti naší zkušenosti. V rámci komplexní léčby tak tanečně pohybová terapie vhodně doplňuje verbální psychoterapii a fyzioterapii

Pohyb se stává víc než cvičením – stává se jazykem. Taneční terapeut pomáhá lidem pracovat na tématech skrze využití „pohybového slovníku“, který je založen na fyzickém výrazu, nikoli na slovech. Pomáhá jim ukotvit se v tělesně prožívané zkušenosti a nacházet propojení mezi pohybem, pocitem a slovem, mezi prožitkem a jeho sdílením.

Klára Čížková, Mgr. je taneční terapeutka a psycholožka. Vystudovala jednooborovou psychologii na FFUK, výcvik v tanečně pohybové terapii pod záštitou American Association of Dance Movement Therapy. V současnosti je frekventantkou hlubinně-dynamického výcviku Rafael Institutu se specifickým zaměřením na problematiku psychotraumatu. V současné době pracuje v Centru komplexní péče Roseta s klienty s psychosomatickým onemocněním, kde propojuje verbální terapii s tanečně pohybovou terapií a prací se sny.  Publikuje v oblasti tanečně pohybové terapie, spolupracuje s pražskou HAMU. Je zakladatelkou a ředitelkou projektu Moving Self Institut, z.ú, kde vyučuje v dlouhodobém výcvikovém programu tanečně pohybové terapie. 

Když slova nestačí, Mgr. Čížková Klára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *